TICKETS

Order Online

Open 24 hours

Order by Phone

(813) 754-1996
Mon-Sat, 9 a.m.-8 p.m.
Sun, 12 p.m.-8 p.m.

Amscot
Main Ticket Office

Mon-Thur, 8:00 a.m.-4:30 p.m.
Fri, 8:30 a.m.-3:30 p.m.

2209 W. Oak Avenue
Plant City, FL 33563

Discounted Admission Tickets at Publix

Click here for list of participating Publix stores.

Discounted Admission Tickets
$8 ages 13 and up
$4 ages 6 to 12
FREE ages 5 and under, with paid adult

 

Blog

Dairy Show Winners

The winners in the Florida Strawberry Festival’s dairy shows were chosen yesterday at the Patterson Companies Livestock Arena in the Grimes Family Agricultural Center.

In this competition sponsored by Grove Equipment Service, three competitions are held for dairy cattle and their exhibitors: showmanship, the dairy cattle show and costume ball.

Sarah Carter exhibited the Ayrshire grand champion; Noah Bouchard exhibited the Brown Swiss grand champion; Austin Holcomb exhibited the Guernsey grand champion; Gracie Lee exhibited the Holstein grand champion, and Austin Holcomb exhibited the Jersey grand champion.

Cheyenne Sommer exhibited the Ayrshire reserve grand champion and the Brown Swiss reserve grand champion; Austin Holcomb exhibited the Guernsey reserve grand champion; Gracie Lee exhibited the Holstein reserve grand champion, and Kyleigh Glenn exhibited the Jersey reserve grand champion.

Sarah Carter exhibited the Ayrshire junior champion; Taylor Boyd exhibited the Brown Swiss junior champion; Austin Holcomb exhibited the Guernsey junior champion; Kenslee Heinke exhibited the Holstein junior champion, and Aubrey Cook exhibited the Jersey junior champion.

Sarah Carter exhibited the Ayrshire reserve junior champion; Blane Rogers exhibited the Brown Swiss reserve junior champion; Rebecca Holcomb exhibited the Guernsey reserve junior champion; Gracie Lee exhibited the Holstein reserve junior champion, and Aaden Griffin exhibited the Jersey reserve junior champion.

Sarah Carter exhibited the Ayrshire senior champion; Noah Bouchard exhibited the Brown Swiss senior champion; Austin Holcomb exhibited the Guernsey senior champion; Gracie Lee exhibited the Holstein senior champion, and Austin Holcomb exhibited the Jersey senior champion.

Cheyenne Sommer exhibited the Ayrshire reserve senior champion and the Brown Swiss reserve senior champion; Austin Holcomb exhibited the Guernsey reserve senior champion; Gracie Lee exhibited the Holstein reserve senior champion, and Kyleigh Glenn exhibited the Jersey reserve senior champion.

Austin Holcomb won the Richard Kahelin All-Breeds Champion Award and the Premier Exhibitor Award. Sarah Carter won the Junior All Breeds Bred-By Exhibitor Award, and Gracie Lee won the Senior All Breeds Bred-By Exhibitor Award.

Sarah Rogers won first place junior herdsman, and Ashleigh Denney won first place senior herdsman.

Taylor Boyd won the Charlie Hunter Memorial Sportsmanship Award, and Ashleigh Denney won the Florida Strawberry Festival Dairy Scholarship.

In the showmanship contest, where exhibitors are judged on their ability to present their animals to the judge, Morgan Cook won first place in the pee-wee division; Andrew Crouch won first place in the novice division; Aubrey Cook won first place in the junior division; Austin Holcomb won first place in the intermediate division; Ashleigh Denney won first place in the senior division, and Michael Fioretto won first place in the adult division. Ashleigh Denney was awarded the premier showmanship award.

In the costume ball, Jackson Raburn won the funniest category with his “Han Solo and Moobacca” costume; Zoe Borg and Hailey Marsh won the prettiest category with their “mermaid, ocean and jellyfish” costume; Kenslee Heinke won the most original category with her “chocolate dipped strawberry” costume; Aubrey Cook won the most colorful category with her “beach buddies” costume, and Michaela Rogers was declared the overall winner with her “cow through construction” costume.